/ Červen 26, 2019


Na otázku redakce odpovídá naše zastupitelka Andrea Hanáčková

V pondělí 17. června se konalo zastupitelstvo, na kterém nebyly projednány výškové limity pro stavbu v památkové rezervaci. Šantovka Tower tak defacto dostala zelenou pro její stavbu. Jak hodnotíte postup zastupitelstva? Jak vnímáte, že se hlasovalo tajně o návrhu na zamítnutí námitek investora?​

Kolem Šantovky Tower se podařilo vytvořit dojem velmi složité kauzy, které „už nikdo nerozumí“ a která ohrožuje město. Developer postupnými kroky dosáhl toho, že z původního sporu o tvář historického města se stala právnická přetahovaná o výklad smlouvy uzavřené radnicí a primátorem Martin Novotný (ODS) v roce 2010. Situace na Zastupitelstvu 17.6.2019 však byla podstatně jednodušší. Zastupitelé prostě měli sdělit, zda souhlasí s tím, aby se v jediném případě činila výjimka z výškových limitů, nebo ne. Měli deklarovat, že přísné podmínky ochrany historického dědictví platí pro všechny. Zdánlivě prosté, nikoli však výhodné pro lidi, kteří mají jasně říci, co si myslí. Proto si koalice ve spolupráci s KSČM, SPD a ČSSD prosadila tajné hlasování.
22 zastupitelů ze 44 hlasovalo PRO výškové limity bez výjimek. 11 bylo proti. Ostudných je 11 hlasů, které v tajném hlasování rezignovaly na vyjádření svého názoru. Téma je v Olomouci živé devět let! Když občany zvolení zastupitelé v takto zásadní věci bezprecedentního porušení pravidel jediným developerem pokrčí rameny a „zdrží se“, je to buď gesto zbabělosti nebo absolutní nekompetentnosti. Kluby Piráti a Starostové, ProOlomoucKDU-ČSL Olomouc a Ivana Plíhalová z hnutí spOLečně deklarovaly veřejně svůj hlas PRO. Je tedy zjevné, že ze strany koalice došlo hned k dvojímu porušení uzavřené koaliční dohody: podpořila tajné hlasování a přiklonila se na stranu soukromého developera. Můžeme tedy upravit věty olomoucké vládní deklarace takto: Koalice nemá problém jednat netransparentně a nadále v Olomouci podporovat klientelismus.
Je třeba poděkovat hnutí Pro Olomouc, spolku Za krásnou Olomouc a všem lidem, kteří dokázali po celé ty roky kauzu Šantovka Tower sledovat, připomínkovat, burcovat veřejnost. Jejich jména na zvoncích luxusních bytů v Šantovka Tower rozhodně nenajdete. Jen desítky vyvolených lidí si budou z výšky obří věže užívat krásné panorama našeho slovutného historického města.

Odpovědi všech zástupců svých zastupitelských klubů naleznete zde
https://bit.ly/32j60JH .