Mgr. Marek Zelenka, LL.M.

31 let

právník protikorupční organizace Oživení

navržen hnutím Starostové a nezávislí

zastupitel města Olomouce

člen kontrolního výboru zastupitelstva města Olomouce

marek.zelo@seznam.cz

31letý Mgr. Marek Zelenka, LL.M. (*4.11.1987) žije v Hejčíně, kde také vystudoval gymnázium. Se spolužáky na něm po maturitě založil a stále se angažuje v alumni klubu. Marek miluje Jeseníky, divadlo, jakýkoli sport a v poslední době i svou zahradu. 

Vystudoval právnickou fakultu na Karlově univerzitě. Ta mu ale stejně jako celé hlavní město nikdy k srdci nepřirostla. Erasmus strávil v bavorském Pasově, což považuje po Olomouci za druhé nejhezčí město na světě. Poštěstilo se mu získat stipendium, a tak si v Pasově mohl prodloužit studium německého práva ještě o rok. Poté zakotvil na několik měsíců v berlínské advokátní kanceláři, aby zjistil, že musí existovat i smysluplnější zaměstnání než advokacie. 

Od roku 2015 je proto právníkem spolku Oživení, který se zaměřuje na prosazování transparentní a hospodárné veřejné správy a protikorupční aktivity. Primárním zaměřením Oživení je oblast komunální politiky, takže má podrobnou znalost v oblastech vnitřního fungování obcí, zadávání veřejných zakázek, městských obchodních společností apod. Podílí se i na činnosti platformy Rekonstrukce státu. Pravidelně se tedy setkává s úředníky veřejné správy a politiky z nejmenších města až po Poslaneckou sněmovnu Parlamentu České republiky.

Své zkušenosti a znalosti dobré praxe by chtěl aplikovat i na olomoucké radnici. Na společnou kandidátku Pirátů a Starostů v Olomouci byl nominován za hnutí Starostové a nezávislí, je nestraník. V komunálních volbách v říjnu 2018 byl zvolen do zastupitelstva města Olomouce.