/ Červen 25, 2019

Minulý týden, konkrétně 18.6.2019, bylo vypsáno výběrové řízení na pozici “koordinátor open dat a GIS, odbor informatiky a Smart City”. Dovolujeme si upozornit, že Olomouc již open data má – je to cenová mapa Olomouce: http://bit.ly/cenova_mapa_OL. Jsme pyšní, že hlavní zásluhu má náš zastupitel Marek Zelenka, který jako první požádal o zveřejnění otevřených dat. O tom jste se ostatně mohli dočíst v již červnových Olomouckých listech, komentář přinášíme v původním znění:

28.2.2019 byly v Olomouci přepsány dějiny. Může za to Ing. Kamila Šindelářová z odboru dopravy a územního rozvoje. Díky paní Šindelářové byla totiž zveřejněna patrně první otevřená data v historii Olomouce. Šlo o datovou sadu k cenové mapě na rok 2019 a naleznete ji v různých formátech na webu města.

Na tomto příkladu lze dobře ilustrovat užitečnost tzv. otevřených dat. Díky cenové mapě lze snadno zjistit aktuální tržní ceny olomouckých nemovitostí nebo sledovat jejich vývoj. Cenové mapy pro Olomouc zpracovává soukromá firma, která je již od roku 2006 každoročně zveřejňuje na poměrně zastaralém a obtížně zapamatovatelném webu http://apps.hfbiz.cz/apps/olomouc/cm/. Podkladová data ale doposud nikdo nepožadoval, takže je mělo pro sebe jen město, které je poskytovalo této firmě. Tedy až do doby, než jsme si je vyžádali a jejich zveřejnění zprocesovala paní Šindelářová.

Nyní jsou (alespoň ta z roku 2019) k dispozici všem. Tedy hlavně vývojářům, jako je Stanislav Šumbera, autor webu https://www.ikatastr.cz/, na kterého jsme se obrátili s dotazem, zda by cenovou mapu mohl na webu zobrazit. To se i obratem stalo, a tak vedle již zveřejněných zátopových oblastí nebo věcných břemen přibyla na ikatastr.cz od března pro Olomouc nová vrstva v podobě cenové mapy. Kromě Olomouce cenovou mapu v otevřeném formátu zveřejňuje také Praha a Ostrava.

Ikatastr je aplikace vytvořená více méně jako koníček jednoho nadšence. Mohla vzniknout jen proto, že jsou k dispozici otevřená data katastru nemovitostí. Další otevřené datové sady lze takto doplňovat v podobě nových mapových vrstev užitečných pro veřejnost. Mimochodem, ikatastr funguje skvěle i na mobilu.

Zveřejňování otevřených dat bude jednou z priorit v nově připravované strategii pro Chytrou Olomouc. Co všechno lze s otevřenými daty dělat se můžete přesvědčit např. na webu https://data.brno.cz/


Odkazy
výběrové řízení http://edeska.olomouc.eu/eDeska/eDeskaDetail.jsp…
červnové Olomoucké listy https://www.olomouc.eu/…/repos…/radnicni-listy/201906.cs.pdf

Úvodní foto: http://bit.ly/screenshot_iKatastr_OL