Řešíme nebezpečnou skládku kalů v Kralicích na Hané
27. 01. 2021Do bezprostřední blízkosti městyse Kralice na Hané nechala od roku 2015 firma SPRESO s. r. o., pod záminkou kompostování, navozit čistírenské kaly. Ty vzápětí začala ukládat, v rozporu s provozním řádem, i mimo určenou plochu, a tento odpad se tak nahromadil i na přilehlých pozemcích. V celkovém objemu se dnes jedná o téměř 31 tisíc tun kalů. Kaly navíc leží v ochranném pásmu významného vodního zdroje užívaného pro hromadné zásobování pitnou vodou. Tímto problémem se začal zabývat místní občan Karel Labonek, který informoval i krajského radního Martina Šmídu.

Byla zpracována analýza, která prokázala, že již došlo a bohužel dále dochází k šíření nebezpečných látek do okolí. Tyto kaly nyní představují nebezpečný odpad s vysokou mírou ekotoxicity. Obsahují například ropné látky, těžké kovy a další kontaminanty, které přímo ohrožují nejen životní prostředí ale i obyvatele Kralic, kteří mají v blízkosti své studny.
„Je to tragický příběh, neboť kdyby se řešil včas, mohlo být řešení relativně jednoduché a levné. Před svým vstupem do krajské rady jsem pracoval právě jako vedoucí kompostárny, takže jsem nyní, po seznámení s případem, snadno poznal, kolik mnoho chyb se tady stalo. Bohužel, čím déle celý problém zůstává neřešen, tím větší nebezpečí představuje. Rád bych i touto cestou vyzval Českou inspekci životního prostředí, aby co nejdřív vydala rozhodnutí k tomuto případu. Její řízení s firmou, která mezitím změnila majitele, trvá až příliš dlouho,” komentuje radní pro životní prostředí Olomouckého kraje Martin Šmída, který dotčené místo navštívil osobně.
“Vzhledem k výsledkům laboratorních rozborů, ale i konečným závěrům analýzy rizik, je pro ochranu životního prostředí, zdraví a životů lidí dnes zcela zásadní to, jak rychle se podaří tento nebezpečný odpad odstranit. A to i z důvodů stále se zvyšujících budoucích nákladů na odstranění deponie a následnou sanaci,” komentuje Karel Labonek, dnes člen Komise životního prostředí a veřejného pořádku v Kralicích na Hané.
Zpracovaná analýza rizik již dnes odhaduje náklady na likvidaci a následnou sanaci v rozmezí 250 – 750 mil. Kč. Situaci také prošetřuje Policie ČR.
“Chtěl bych poděkovat také krajskému odboru životního prostředí a zemědělství, které od samého počátku, kdy jsem se na něj jako osoba pověřená obcí obrátil, se snaží věc smysluplně řešit. Jsme rádi za nabídnutou pomoc v hledání řešení, která nyní přichází od nového vedení Olomouckého kraje,” dodává k situaci Karel Labonek.