Víme jak bojovat s chudobou v kraji
18. 08. 2020Dobrým příkladem mohou být obce na Hanušovicku, které spojily své síly a realizují projekt na zaměstnávání dlouhodobě nezaměstnaných. Hanušovicko je jednou z oblastí v našem kraji, která je dlouhodobě postižena vysokou nezaměstnaností, žijí zde lidé, kteří se potýkají se sociálním vyloučením, dlouhodobou nezaměstnaností a je zde i několik sociálně vyloučených lokalit.

Problém dlouhodobé nezaměstnanosti na Hanušovicku úzce souvisí nejen s existencí sociálně vyloučených lokalit v Hanušovicích, Starém Městě a Jindřichově, které vzniky přirozeně odchodem mladých a kvalifikovaných lidí z tohoto regionu (v případě Jindřichova to byla zkrachovaná papírna v roce 2008), ale také s tím, že obyvatelé mají nedostatečné nebo nízké vzdělání, potýkají se s předlužením a velmi často jsou obětí obchodu s chudobou. Vznikly tu ubytovny, kde bydlí sociálně vyloučení obyvatelé.
Navíc v březnu roku 2016 zastihla další událost podílející se negativně na nezaměstnanosti a to ukončení provozu významné strojírenské továrny v regionu, která zaměstnávala přes 400 lidí). Vzniklý problém je přirozeným obrazem vysoké nezaměstnanosti v regionu Hanušovicka a strukturálních problémů regionu spojených s odlehlostí a špatnou dopravní dostupností.
Cílem projektu, který obce realizují ve spolupráci s MAS Horní Pomoraví, je vytvořit pracovní podmínky pro dlouhodobě nezaměstnané (jedná se o sociálně vyloučené, věk 50+, etnický původ), nebo pro lidi s nízkou nebo nedostatečnou kvalifikací. Existující sociální programy zajišťované poskytovateli sociálních služeb, nejsou v současnosti nadále podporovány návaznými vhodnými pracovními místy, které by vedly k obnovení a udržení pracovních návyků a sociální inkluzi a tím zlepšení celkové situace těchto lidí.
Veřejně prospěšné práce naráží u dlouhodobě nezaměstnaných na nic neřešící krátkodobost pracovního vztahu. Proto je v rámci projektu poskytováno účastníkům další vzdělávání (jednoduché praktické a motivační kurzy), ve spolupráci se zapojenými obcemi jsou oslovování místní podnikatelé a jsou hledány cesty pro dlouhodobé pracovní uplatnění na trhu práce (možnost řešení dluhové pasti). Nespornou výhodou je také individuální přístup k jednotlivým klientům a řešení jejich osobních i rodinných specifických problémů (dluhy, bydlení, OSPOD) a tím je i motivovat k dlouhodobé aktivizaci na trhu práce.
Hlavní změnou budou individuální osudy zapojených účastníků, kteří získají práci (na rok a půl), kde si obnoví pracovní návyky, získají pracovní zkušenosti, získají příjmy pro řešení svých dluhů, budou mít podporu při nalezení kvalitního bydlení (spolupráce s poskytovateli sociálních služeb) a řešení své sociální situace a to nejen jejich, ale také jejich dětí.
Podporujme vzdělání dětí. Vzdělání je klíč k tomu, jak dostat jakoukoliv zemi, jakéhokoliv člověka z chudoby. Podporujme dostupné sociální bydlení. Podporujme v regionu cíleně tvorbu a využívání programů pro tvorbu pracovních míst. Podporujme programy na podporu finanční gramotnosti nízkopříjmových skupin obyvatel jako prevenci dluhových pastí, podporujme férové a efektivní vymáhání již vzniklých závazků a také vyšší dostupnost řešení předlužení (insolvence). Podporujme vytvoření sítě kvalitních poraden pro obyvatele, jejich koordinaci na krajské úrovni a podporu neziskových organizací zabývajících se touto tématikou.
Mgr. Renata Baslerová
projektová manažerka Místní akční skupiny Horní Pomoraví
kandidátka do krajského zastupitelstva